30 Aralık 2014

2014'e veda yazısı...

Bir yılın daha sonuna geldik. 

İnsan isterse hayatı için pek çok dönüm noktası ve özel tarih belirleyebilir; ama ben hala bunun için yeni yılı tercih edenlerdenim. Her yılın sonunda oturuyorum, bütün bir seneme bakıyorum. Neler yaptım, nelerde iyi, nelerde kötüydüm dürüstçe kendimi tartıp biçiyorum. Sonra da, bir sonraki sene yapmak istediklerim hakkında listeler oluşturuyorum.

Bu seneye başlarken defterime "Değişiklikler, denemeler, heyecanlar, sallantılar, büyük adımlar derken son birkaç yılım dolu dolu; ama çok karmaşık ve dağınık geçti. 2014 dengemi bulacağım, kendimi keşfedeceğim, çok çalışacağım, çok seyahat edeceğim ve hobilerimi geliştirebileceğim bir yıl olsun istiyorum." yazmıştım.2014 de oldukça hareketli ve dolu dolu bir sene oldu; ama en azından temel konularda istikrarlıydım: Biraz daha yerleşmiş ve eksikliklerini biraz daha tamamlamış olarak aynı evde yaşıyorum, Mr. Feelgood ile iki senemizi doldurduk ve aynı ofiste çalışmaya devam ediyorum. Dengemi bulup bulmadığımdan emin değilim; yine de kendimi dinlemeye, keşfetmeye, test etmeye zamanım oldu.

Böylelikle, nasıl bir hayat yaşamak istediğim konusundaki temel taşları fark ettim. Mesleğimi seviyorum ve piyangodan ikramiyeyi bile vursam çalışmadığım bir hayat düşünemiyorum. 

Son zamanlarda kurumsal hayatı bırakalım, kendi işimizi kuralım modası yaygın olsa da, bir yerde buna da karşıyım ben. Evet, bazı insanlar için bu doğru bir seçenek olabilir; ama temel prensiplerde anlaşabildiğiniz bir ofiste çalışmak da harikadır. Dolayısıyla bu yıl boyunca da çalışmayı planlıyorum, ne blog yazmayı ne de başka bir hobimi, "iş" olarak konumlamayı düşünmüyorum. 

Bu sene, hobileri, hobi olarak, mesleğin yanı sıra sürdürmeyi denedim ve pekala da mümkün olduğunu keşfettim. Gerçekten çok çalıştığım bu sene boyunca Mushaboom8'e 146 yazı yazdım, 8 ülkede 29 şehrin sokaklarını arşınladım.Diğer yandan ben ev ve iş arası yaşayarak mutlu olabilecek insanlardan biri olmadığımdan artık kesinlikle eminim. Hayatımın mesleğimden ibaret olmasını istemiyorum. Yazmayı da çok seviyorum, keşfetmeyi de çok seviyorum, evde kitabım ile miskinlik yapmayı da öyle...

Dolayısıyla benim hayatımı seyahat edebileceğim ve yazı yazabileceğim bir şekilde tasarlamam gerekiyor. Ancak mesleğim buna şu aşamada izin vermediği için, bütün bunları bir arada yapmak için zaman planlaması ve önceliklendirme konusunda kendimi eğitmem ve geliştirmem gerekiyor. Elbette spontane keyiflere de izin verecek biçimde.

Bu sene boyunca gerek İstanbul'da gerek Türkiye'de gerek yurtdışında çok gezdim tozdum. Harika lezzetler tattım, hiç bilmediğim sokaklarda yüzlerce kilometre yürüdüm, bütün bunları burada iki günde bir yazma kararıma büyük ölçüde uyarak anlattım. 2014 yılı boyunca geçtiğimiz üç seneden çok daha fazla blog yazısı yazdım. 

Aynı zamanda, kariyer bazında harika projelerin içinde yer alma fırsatı yakaladım ve bunun için ortalamaya vurursak günde 15 saatten uzun çalıştım. Her seyahatime ofis bilgisayarımı yanımda taşıdım. 

Ancak kendimi, evimi, arkadaşlarımı, sağlığımı zaman zaman ihmal ettim bu tempoda.
2015 yılında yeniden doğmayı planlıyorum. Gerçekten. Kendimi ve hayatımı seviyorum; ama çok daha iyisini yaratabileceğime inanıyorum. Zamanını çok daha efektif kullanan, çok daha ışıl ışıl, çok daha iyi görünen, çok daha huzurlu bir kadın olabilirim.

Bunun için çok fazla kaynak okuyacak, çok deneme yapacak ve gerçekten disiplinli ve listeli biçimde çalışarak, bir çeşit "make-me-over" projesi yaratacağım. 

365 günde büyük fark yaratılabileceğine inanıyorum. Temel konularım, bakım, her türlü fazlalıktan arınmak, düzen, zaman planlaması, sağlıklı yaşam ve ruhu beslemek olacak. Bütün bu süreci de buradan paylaşıyor olacağım, umarım siz de kendinize ilham bulabilirsiniz.2014 iyisiyle kötüsüyle bitti, kendi hesaplaşmanızı yapın; ama karamsarlığa kapılmayın. Çünkü artık 2014'te olan biten hiç bir şeyi değiştiremezsiniz. Yalnızca hesaplaşın kendinizle, nerede neyi yanlış ve eksik yaptığınızı görün ve anlayın yeter. Yepyeni bir sene başlıyor ve bu sene harika şeyler yapabilirsiniz! Ayrıca bu sene boyunca, yolda karşılaştığımızda verdiğiniz coşkulu tepkiler, buraya bol bol uğradığınız, harika yorum ve e-mailler ile günlerimi şenlendirdiğiniz için de ne kadar teşekkür etsem azdır. İyi ki varsınız, siz olmasanız bu sene bu kadar güzel olmazdı!


Mutlu yıllar : ) 

3 yorum:

Gamze Esra Ersöz dedi ki...

İyi ki sen de varsın...Güzel bir yıl olsun 2015...

meliq dedi ki...

Yine çok ilham verici, çok şeker bir yazı, hem de yılın son gününde. Seni seviyoruuuuz, iyi ki varsın, çok güzel bir yeni yıl olsun!

sebuş dedi ki...

Sende iyi ki varsın sezen..
seni okudukça umut doluyor içim..
2015'te tüm dilek ve isteklerin gerçek olsun..
Mutlu yıllar..

Pinterest'im

Instagram'ım